Po celém Spojeném království stále více a více lidí přehodnocuje své stravovací návyky
A uchyluje se k veganské, vegetariánské a flexitariánské stravě, ať už kvůli planetě, zvířatům, nebo jejich vlastnímu zdraví. Podle RHS (Royal Horticulture Society) se teď dokonce spotřebitelé začínají zajímat o to, co vkládají do půdy a čím obhospodařují svoje zahrady. Mnoho britů se snaží, aby to, co dopřávají svým tělům i to, co dopřávají své zahradě, bylo bez krutosti.
Podle RHS v současnosi začíná stoupat poptávka po hnojivech a kompostech bez zvířecích exkrementů, protože většina produktů na trhu pochází právě z velkochovů. K tomuto tématu také dodává, že i dodavatelé hnojiv budou muset své produkty přehodnotit a vymyslet způsob jak k zákazníkům dostat více rostlinných kompostů.
Guy Barter, šéf zahradníků RHS nedávno pro The Teleghraph prohlásil: „Pěstování vegansky je velmi podobné tomu ekologickému, především v tom že se snaží vyhýbat syntetickým pesticidům a hnojivům, ale navíc se snaží vyloučit i všechny složky ze živočišných zdrojů, jako například zbytky jídel obsahující ryby, kosti a krev, a hnůj pocházející z velkochovů. Pokud v budoucnosti opravdu uvidíme zvýšenou poptávku po veganském zemědělství, průmysl se bude muset zaměřit na dodávání produktů jako je moučkové alfalfa hnojivo, které je v současnoti pouze zlomkovou částí portfolia výrobců, ale splňuje nároky pro tento stále rostoucí trend.“
Podle britského návrháře pozemků na pěstování rostlin a allontmentera (allontmenter = osoba zaměřující se na pěstování plodin na pozemcích propůjčených vládou) Jacka Wallingtona veganské zahradničení nyní nabírá na obrátkách jednoduše proto, že lidé už vědí víc o zboží, které denně používají. „Na YouTube a na Instagramu stále přibývá lidí, kteří se tomuto tématu věnují a kteří jdou příkladem“ řekl Telegraphu. Snaží se využívat veganské přípravky kvůli jejich šetrnosti k životnímu prostředí a doma si sami vyrábí kompost z kopřiv a kostivalu, stejně jako veganská hnojiva. Přestože si běžně kupuje hnojiva z mořských řas, tvrdí že na trhu je v současnosti hnojiv s těmito kvalitami nedostatek.
„Nemám problém s využíváním živočišného hnoje v přírodě, protože tam jsou rostliny zahrabané ve zvířecích výkalech naprosto běžně. Ale to, odkud pochází hnojivo pro zahrady je velmi důležité. Jsem si jistý, že o práva zvířat a naše životní prostředí se zajímá valná většina populace a kdyby bylo v regálech obchodů více možností, zcela jistě by se prodávaly jako o závod.“
Z anglického originálu na Live Kindly přeložil Tomáš Písař.