FILM O FARMÁŘOVI, KTERÝ VĚNOVAL VŠECHNY SVÉ KRÁVY AZYLU A STAL SE VEGANEM
Chovateli došly argumenty pro zabíjení nevinných tvorů
Nový krátký film vypráví příběh farmáře z Derbyshire, který daroval všechny svoje krávy azylu. Ve snímku 73 Krav (73 Cows) Jay Wilde ztvárňuje sám sebe a rozebírá svoje zkušenosti s průmyslem, jak práce poničila jeho duši a jak neuvěřitelně náročně pro něj bylo vytržení z rodinné tradice. Příběh Jaye Wildea a jeho ženy Katji se dostal na titulní stránky novin ve chvíli, kdy oznámil, že se všech svých krav vzdává a uchyluje se k pěstování zeleniny s podporou od Veganské společnosti (Vegan Society) a Tolhurst Organic Farm, o které jsme psali ve článku zde.
Ve snímku se Wilde otevřeně svěří s tím, jak započalo jeho přítelství se zvířaty. Jak následně začal cítit, že tím, že svoje zvířata posílá na smrt, je zrazuje a nastoupil pocit viny. Zážitek, kterým zvířata na jatkách donutil projít, označil sám za děsivý až hororový. Dále také mluví o obřím tlaku, který na něj vyvíjela rodinná tradice – a tlaku, který znají dobře i ostatní chovatelé skotu – ale také o pozitivní reakci od lidí stravujících se rostlinnou stravou a veganů, která přišla hned jakmile využívání zvířat ukončil.
Wilde také pocítil enormní nelibost ostatních farmářů, jakožto důsledek ukončení svojí práce se zvířaty. Jeho farmu začali mnozí nazývat „Funny farm“ (Srandovní farma), což je pejorativum používané také pro psychiatrickou léčebnu.
Jdou zapnout české titulky
Při rozhovoru pro Plant Based News, režisér snímku Alex Lockwood prohlásil: „O příběhu Jaye Wildea jsem poprvé zaslechnul, když mi moje manželka ukázala článek, který si o něm přečetla v celonárodních zprávách.“
„Ten příběh mě ihned zasáhnul – byl to přesně ten typ nápadu, u kterého bych čekal, že se ho okamžitě chytí jakýkoliv jiný filmař, takže jsem napřed jenom vyčkával. Ani po několika týdnech jsem ale nápad pořád nemohl dostat z hlavy a tak jsem Jayovi a Katje zavolal. Naštěstí se ukázalo, že je zatím nikdo z médií kromě tisku nekontaktoval a nadšeně moji nabídku jejich příběh zpracovat přijali.
Lockwood je přesvědčený že Jay a Katja mu sdělili svůj příběh spíš jako službu jemu samotnému, než aby vyhledávali pozornost veřejnosti. „Jsou to opravdu neuvěřitelně dobří a skromní lidé a nikdy netoužili stát se hvězdami a kráčet po červeném koberci.“ řekl v rozhovoru pro PBN.
„Abych řekl pravdu, Jay se ani nedokázal přinutit se do premiéry na film podívat – a když ho konečně viděl, opravdu se mu líbil a mně se hrozně ulevilo,“ přiznává. „Podle mého názoru je vidět, že čím více lidí se doslechne o příběhu Jaye a Katji, tím je pro pár snadnější přechod na úplné veganské hospodaření, které má mnoho překážek. To co udělali, je neuvěřitelně statečné a bylo by úžasné, kdyby pro svůj projekt získali co nejvíce podpory.“
Jay Wilde poznal zvířata, jako osobnosti (Foto: 73 Cows)
I samotné natáčení filmu se neobešlo bez zábran – Lockwood na projekt neměl žádný rozpočet a tak všechno musel platit z vlastní kapsy. Ani počasí jim nic nedalo zadarmo, během natáčení totiž několikrát silně sněžilo a pršelo a mnoho scén tak muselo být odloženo.
“Také skot jsme nemohli vypustit ven, dokud se vrtošivé počasí, které nás zastihlo, neuklidnilo. Naše poslední scéna, která se odehrává už v azylu, byla tedy o několik měsíců odložena,“ říká Lockwood.
„Aby toho nebylo málo, měli jsme problém i v den, kdy na vypuštění krav konečně došlo. Řidiči kamionů, kteří je přivezli, odmítli ve snímku účinkovat. Báli se být vidět jako podporovatelé umisťování zvířat do azylů. Mohlo by to pro ně mít neblahé následky.“
I přes všechny překážky režisér snímku dodal, že všechno čekání za to nakonec stálo, když viděli Jaye, jak se setkává s krávami, které byly nyní díky němu volné.
Lockwood dále prozradil, že Jay se sice nemohl postarat sám o celé stádo, ale nechal si 13 krav na farmě, jako domácí mazlíčky.
Jay Wilde (Foto: 73 Cows)
Sám Lockwood říká, že je veganem „z větší části“, ale ne na sto procent. „Pro mě být veganem znamená přidávat v redukci živočišné stravy další a další kroky a neustále se vzdělávat o věcech které konzumujeme.“ říká Lockwood.
“Hovory s Katjou a Jayem o procesech, které na mléčných farmách probíhají, mi hodně otevřely oči v tom, jak se mléčné produkty ocitají v regálech obchodů. Bylo by úžasné, kdyby se lidé po zhlédnutí snímku rozhodli změnit způsob uvažování o mléčných výrobcích.”
Co ale zapůsobilo původně na režiséra nejvíce, byla možnost natočit film, který bude zářným příkladem “skvělého příběhu lidského konfliktu a soucitu”.
Nakonec dodává: „S Jayem se mi pracovalo výborně a film má ve výsledku opravdu povznášející a inspirující poslání. Myslím si, že pro některé lidi snímek tohoto typu zase o něco více rozvíří otázky a bude inspirovat ke změně.“
Z anglického originálu na Plant Based News přeložil Tomáš Písař.